O mne

Všetky moje fotografie, vrátane makrofotografií vznikli výlučne vo voľnej prírode s dôrazom na citlivý a etický prístup k fotografovanému objektu - udomácnil sa pojem WildLife.

Za každou fotografiou je príbeh a kúsok môjho života.

Fotím pre radosť, takže mojim cieľom nie je urobiť fotografiu za každú cenu. Zmyseľ má pre mňa skôr cesta k jej dosiahnutiu. Poznanie, trpezlivosť, pokora, zžitie s prírodou, pot, únava, ale i relax, pohoda a pocit šťastia predchádza vzniku každej wildlife fotografie. Často po mojom boku stojí aj Anka a nespočet príjemných zážitkov zdieľame spoločne.

Môj prvý fotoaparát mi kúpil otec v roku 1977 - bol to Zenit E a odvtedy sa pravidelne naša kúpeľňa menila na fotokomoru. Potom pribudla aj vysnívaná ruská fotopuška s 300mm teleobjektívom, na ktorú som si musel zarobiť na rôznych brigádach. A neskôr Praktica BC1, Nikon F1, Mamiya RB67. Éru digitálov som zahájil s Panasonic DMC-FZ30, neskôr to bola Sony A100, Panasonic GH2, Canon 400D, 60D, 7D, Olympus M1ll a v súčasnosti OM-1 a k tomu flotila rôznych objektívov a doplnkov.

Za tie roky vzniklo veľa fotografií na negatív, diapozitív alebo čip, ale žiaľ o významnú časť svojho fotoarchívu som prišiel – aj napriek zálohám, prišla nešťastná zhoda niekoľkých náhod ... vis maior ... ale to je na dlhšie rozprávanie - je to už minulosť. Aj keď niečo málo zostalo, svoju tvorbu môžem ucelene prezentovať až od roku 2018.

Keďže je môj celý život úzko spätý s prírodou, veľa voľného času venujem aj činnostiam spojeným s ochranou a monitorovaním ohrozených druhov živočíchov – v poslednom období ako člen organizácie RPS hlavne našim sovičkám.

Ďakujem za zastavenie...

Vlasto Opatovký